Категории

.

Категории

.

Японски самурайски меч катана класически Дракон Tsuba 1060 ковано желязо стомана full Tang може да намали бутилка с вода

Японски самурайски меч катана класически Дракон Tsuba 1060 ковано желязо стомана full Tang може да намали бутилка с вода

BGN 88.00

Наличност
Налично

Вкупна Должина 103cm/40.6" Сечилото Материјал 1060 Јаглероден Челик Сечилото Должина 70cm / 27.5" Tsuba Легура Tsuba се Справи со Должина 26cm/10.24" Habaki&Seppa Месинг Сечилото Ширина 3.2 cm/1.26" Fuchi&Kashira Легура Сечилото Дебелина 0.7 cm/0.28" Menuki Легура Танг Целосна танг Ito Црна Памук Занает рачно изработени Sageo Црна Памук Изградба Maru Rayskin Вистински Rayskin Состојба Нови Saya Тешко дрво Hamon бран hamon Острината Остри Тежина(appro) 1300g СЕЧИЛОТО : сечилото на овој меч е рачно кован и полиран со 10 процедури.Челик ние ги користиме не е нормално челик со камиони или автомобили или други животот electrics,челик се користи за сечилото содржина многу повеќе јаглерод и чистота не може да се спореди. TSUKA : На Tsuka (рачка) е направена на тешко дрво(поширок на 2 завршува и потенки во средината на дршката), цврсто обвиткани во текот имитира Samegawa (Зраци кожата) со свила Ito. На Fuchi (ракави) и Kashira (buttcap) се направени од Алуминиум. Династијата на мечот е заштитена од две Mekugi (штипки). Две Menuki (украси) се на секоја страна на Tsuka. TSUBA : на tsuba се користи за да се заштити вашата рака од лизгање на ножот за време на thrusts. HABAKI(сечилото јака) : е, неее месинг изградба. главната точка на habaki е да се направи saya тесни на сечилото,па тоа е нормално ако не е на нула. SEPPAS(spacer) : Две Seppas обезбеди Tsuba( ако tsuba не е толку тесна, по долго време,може да се размонтираат меч и го стави повеќе seppas таму. SAYA : На saya (обвивка) на мечот е направен од дрвени предмети,врзани со Sageo месинг Kurigaga (knob) на *Забелешка : 1 до 2 cm отстапување ќе биде постоеле како и сите мечеви се рачно изработени. Ве молиме љубезно да го разберат. *Пакетот вклучува : 1.собрани меч со saya 2.

Основни характеристики

Стил:
Японски Стил
Регионална Функция:
Япония
Материал:
Метални
Тема:
Спорт
Тип:
Иайдо катана меч остър нож
японски нож:
1060 стомана на острието

Избор на клиенти